Diyalog Müzesi: Öğrenmenin Yolu Karşılaşmaktan Geçer

Engelleri kaldırabilmek amacıyla HEPSEV olarak çıktığımız yolda, görme engellilerin nasıl bir yaşam sürdüğünü deneyimlemek için ‘Karanlıkta Diyalog’ müzesini ziyaret ettik. 

Tamamen karanlık bir ortamda; ellerimizde çubuklarla, dokunarak, duyarak görme yetimiz olmadan ve bu kez görme engellilerin bize rehber olduğu bir ortamda yolumuzu bulmaya çalıştık. Tramvaya bindik, vapur yolculuğu yaptık, bir kafede oturup sohbet ettik, film bile izledik. Onların hayatlarına dokunabilmek, onlar gibi hareket etmek inanılmaz heyecan verici ve aynı zamanda sıkıntılarına şahit olabilmek açısından zor bir tecrübeydi. Işığın olmadığı yerde sesin ve en önemlisi diyaloğun ne kadar önemli olduğunun farkına vardık. Onlar gerçekten engelli insanlar değil ‘engellenen’ insanlar ve her zaman dediğimiz gibi bu engelleri kaldırmayı öğrenmenin yolu karşılaşmaktan geçiyor. Fırsat bulun ve gidin. Ya da gelin hep beraber gidelim.

Diyalog Müzesi etkinliklerimiz için bizimle info@hepsev.org üzerinden iletişime geçebilir ya da bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Paylaş: